•  

Tartu ja Holsta vaatlused (mai lõpp-juuni 2017) (22.06.2017 22:00)

Autor: Ain Vindi

22.06.2017

Pole ammu siia midagi kirjutanud, sest väga tihedad ajad olnud. Vahepeal on on olnud kuuma ja uputusi siin Tartu linnas.

Juuni kohta on olnud väga vähe äikest.

Ilm on olnud jahedapoolne üksikute soojade päevadega.

Sademeid on tulnud siiski piisavalt ja lausa pillavalt korraga.

Viimane nädal on olnud üsnagi tuuline. Eile 21. juunil oli paljudes kohtades äikest, aga Tartus mitte.Täna siiski tekkis ka Tartu kohal äikesepilv, milles müristas 3 korda. Sadu oli nõrk. Peale sadu tekkisid tugevad mammapilved taevasse.


8.06.2017

Nagu üleeile 6 juunil kirjutasin, siis tuligi järgnev päev soe ja päikeseline. 7. juuni hommik algas Tartus selge ja sooja ilmaga.  Terve päev oli päikeseline. Hommikul oli tuul nõrk, aga  hakkas päeva peale tugevnema. Pilvi oli taevas vähe ja temperatuur tõusis 25 kraadini. Õhtupoole aga hakkas lõuna, edela poolt pilvisus tihenema ja see oli märk lähenevast sajust.

Neljapäeva 8. juuni varahommikul kella 5 ajal oli taevas pilves ja veidike ka juba sadanud. Suurem sadu algas umbes tund hiljem. Lausvihma sadas terve hommikupoole ja pärastlõunalgi. Sadu lakkas alles kella 16 paiku. Õhtul ilm selgines ja päike tuli välja.

Sademetemõõtja andmetel sadas Tartu linnas 12,7 mm.

Kuna ilm oli pilves ja sajune siis temperatuur jäi eelmise päevaga võrreldes pea 10 kraadi madalamaks, ulatudes soojemail hetkedel 15 soojakraadini.

Pilved enne sadu hommikul kell 05:32


Täna oli Sinu kodukohas äikest? Sadas rahet? Või oli tegemist lausa vesipüksi või trombiga? Nendest ja teistestki äikesega kaasnevatest ilmanähtustest palume teada anda kas siinsamas kommentaariumis või saata meil aadressile vaatlused@ilm.ee. Lisaks nähtusele (äike, rahe jne.) palume kindlasti lisada selle esinemise koht ja aeg! 

Samuti on võimalik täita vorm Eesti Äikese- ja tormivaatlejate leheküljel SIIN.

Fotod saab lisada SIIA 



Jõudsalt sooja poole.

Täna 6. juunil oli juba Tartus tõeliselt suvine päev. Seda näitab ilmekalt ka pildil olev graafik. Hommikul oli temperatuur 9 kraadi. Terve päeva paistis päike ja õhtemperatuur tõusis üle 20 kraadi.

Homme peaks tulema aga veel soojem ilm kui täna oli, sest soojem õhumass on jõudnud edelatuultega kohale. Õhtuks on prognoositud pilvisuse tihenemist, aga enne hilisõhtut see kohale ei jõua.


Temperatuuri käik juuni esimestel päevadel Tartus minu ilmajaama andmetel.

Juuni algus on olnud siiani päris jahe. Esimestel päevadel jäi isegi päevane maksimum 10 kraadi lähedale või alla selle.

Ilm paranes veidi neljandal juunil, kui pilvisus hõrenes ja päike pääses külma õhku soojendama.

Tuul oli endiselt tugev ja tänu sellele ei tundunud ikkagi veel eriti soe.

Siiani on kõige soojem päev olnud 5 juuni, kui tuul lõpuks vaibus ja päike sai hakata õhku soojendama.Temperatuur jõudis linnas tõusta isegi 20 kraadi lähedusse.

Öökülma siiski neil öödel Tartus polnud. Madalaim temperatuur oli +2,5 öösel vastu 3 juunit.

Pühapäeva 4. juuni õhtul hakkas pilvisus tihenema, sest lõunast lähenes madalrõhkkond. Ööseks tõmbus taevas pilve aga sadu jõudis kohale alles hommikul poole 5 paiku.

Lausvihma sadas ennelõunani, siis sadu lakkas ja ülejäänud päev oli suhteliselt jahe pilvealune ilm. Õhutemperatuurimaksimumiga veidi üle 15 kraadi. Tuul oli suhteliselt nõrk ja nii tundus ilm päris soe. Samuti oli suhteline õhuniiskus kõrge.

Sademete hulgaks kogunes minu ilmajaaama andmetel 4,2 mm.

Edaspidi vihmalootus püsib ja temperatuur tõuseb.Öökülmaohtu lähiajal pole karta.

Lisan veel, et need jõnksud pildil hommikustes temperatuurides on tingitud sellest,et varahommikul paistab päike andurile peale. Kahjuks pole paremat kohta anduri jaoks linnatingimustes leidnud.


Jätkuvalt on külm ilm.

Viinamarjad külmaks valmis.
Valmis külmaks ööks

2. juuni hommikul kella viie ajal oli Tartus +2,5 kraadi. Ilm oli selge ja tuul suhteliselt nõrk.Päeva edenedes hakkas taas tuul tugevnema ja pilvisus tihenema.

Temperatuur ei jõudnudki tõusta 10 soojakraadini, sest taevas läks pilve ja puhus taas tugev loodetuul.

Märkimisväärset sadu ei esinenud, vaid õhtupoole tibutas veidi vihma. Ilm jäi pilviseks kuni hilisõhtuni ja temperatuur püsis 8 kraadi ringis.

Enne keskööd taevas selgines ja temperatuur hakkas kiiresti langema.

Öökülmaoht on väga suur, sest tuul vaibub ja õhk on külm.


Ka 1. juunil jätkus ilma jahenemise tendents.

Tuul oli väga tugev, eriti sajuhoogude ajal.

Peamiselt sadas hooti vihma, aga täheldati ka tahkeid sademeid. Sajuhulk jäi siiki väikeseks 0,7 mm. Päikest oli küll rohkem näha kui eile aga temperatuurfoon jäi sellest hoolimata madalamaks kui eile.

Õhtul sajuhoogudega langes temperatuur alla nelja kraadi. Ka tuul vaibus ja on väga töenäoline, et maapinnal langeb temperatuur miinuspoolele.

Ise käisin aias ja looritasin oma viinamarjad ära, sest noored võrsed ja õiealged on külmakartlikud.

Aiapidajad peaksid kindlasti vaatama, et nende külmaõrnad taimed kaitstud saavad. Külm tuleb ka kindlasti järgmine öö.


Selleks korraks on suvised ilmad jälle läbi.

Kuigi eilne päev oli veel suvise ilmega, näitas taevas, et ilmamuutus on tulekul.

Enne keskööd oligi vihmasadu Tartus kohal.

Tänu sajule ei langenud temperatuur öösel eriti ja oli hommikul kella viie ajal +11 kraadi. Öö jooksul oli sadanud 2,9 mm. Pool tundi hiljem tuli tugev hoog vihma, mis ei kestnud pikalt.

Päevane temperatuur jäi madalaks, sest taevas oli pilves ja ilm tuuline. Maksimum jäi kuskile 14-15 kraadi vahele, kui päike pääses mõneks hetkeks paistma.

Õhtupoole lisasid paar vihmahoogu sademetekogusele lisa ja praeguseks on kogunenud kokku 5,6mm .

Prognoositavalt järgnevatel päevadel temperatuur püsib madal ja öösel selgineva taeva all on suur oht öökülmadele. Lubatakse maapinnal kuni -3 kraadi, aga pole välistatud, et madalamates kohtades tuleb ka rohkem.

Aiapidajad peaksid mõtlema, kuidas oma külmaõrnu taimi külmakahjustuste eest kaista. Katteloorid olgu käepärast võtta. Ka pidavat aitama maasikal külmunud õite korral näiteks veega ülevalamine, enne kui päike sulatama hakkab.

Hetkel õitsevad maasikad ja paljudel juba kõrvitsad, kurgid juba õues.

 


Täna, 25. mai õhtul jõudis lõpuks ka äike Tartusse. Õnnestus näha kahte välgulööki. Teine oli päris lähedal. Sajuhulk jäi väikeseks: 0,7 mm.

Eelmised artiklid:

Ülevaade juunikuu esimese poole ilmadest Tartumaal Alatskivi (7.-14. juuni) (14.06.2017) Ülevaade juunikuu esimese poole ilmadest Tartumaal Alatskivil, ajavahemikus 7.-14. juuni. Üks juunipäev Alatskivil

Jüri ilmapäevik juuni 2017 (09.06.2017) 23. nädala ilm (5.–11.06.2017): Aeglaselt liikuv sajuala andis tuleohu kustumiseks viimaks piisava sajuhulga (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/sademed/).  

Juuni vaatlused Alatskivilt (06.06.2017) Peipsi järv 4. juunil 2017.a. Ülevaade juunikuu alguse ilmadest Alatskivil.

Vaatlused Alatskivilt (mai 2017) (03.06.2017) Ülevaade maikuu ilmadest Alatskivil. Maikuu lõpp toomingaõites

Kairo ilmavaatlused (mai 2017) (31.05.2017) Ülevaated sellest, millised on ilmaolud peamiselt Simuna või Jõgeva piirkonnas. 

Jüri ilmapäevik 23.–30.05.2017 (30.05.2017) Ilma ülevaade 23...30. mail 2017. Keskpäeval oli ilm Tartus veel päikeseline, kuid rohked joonpilved andsid ilmamuutusest märku. Juba mõne tunni pärast läks pilve.

Ilmapäevik. Mustad või valged jõulud? Tormised! (25.12.2016) 25.12.2012 Nõmmel Foto: Lea Marmor Igal aastal oodatakse ilusaid valgeid jõule, kuid viimasel ajal on nendega kitsas käes. Mullu olid näiteks rohelised jõulud. Kuidas tänavu? Pühad paistavad tulema küll tuulised ja soojad, aga eriti just ida pool on õhkõrn lootus ka veidi rohkem valget värvi näha. Hoiame siin päevikus ilmal silma peal!

Novembrilõpu tormipäevik (27.11.2016) Foto: Triinu Sarv Novembri viimased päevad on jälle talvisema näoga, pühapäev-esmaspäev ka tormised ja ehk isegi tuisused. Sooja mere tõttu võib rannikule lund tuua järve-efekt (meie puhul oleks ilmselt õigem öelda mereefekt), aga lumekoguseid on veel raske ette ennustada. Hoiame siis ilmaoludel jooksvalt silma peal!

Sulapäevik (18.11.2016) Foto: Elviira Vehh "Kui mardipäeval külmetab,  on jõuluks sula" ja "Kui Mart külmetab, siis Kadri sulatab", ütleb vanarahvatarkus. Elame-näeme ja täpsemalt kirjutame ilmapäevikus, mis sellest talvest saab ja saama hakkab.

Ilmapäevik: Talve saabumine (07.11.2016) Talv süveneb kiiresti ja tuisk toob külma. Loodus on oma arengus jõudnud peaaegu kaks kuud ette ehk detsembri lõppu.

Ilmapäevik: 28. nädala ilm (11.–17.07.2016) (13.07.2016) Tuleb mõõdukalt soe, kuid sagedaste sadudega ilm, sest määravaks on läänetsüklonid. Selgematel hetkedel võib olla sooja üle 20 kraadi, kuid saju ajal ikka vähem; samas ööd on soojad – enamasti üle 10 kraadi, aeg-ajalt võib ette tulla koguni 15-kraadiseid öid. Jarmo Arusoo. 9.07.2016 Lähte

Ilmapäevik: 27. nädala ilm (4–10.07.2016) (11.07.2016) Tuleb varasematest jahedam ja tuulisem nädal, sageli sajab hoovihma. Äike 3. juulil Iisakus. Aigar Tellingu foto

Ilmapäevik: 26. nädala ilm (27.06–3.07.2016) (04.07.2016)

Ilmapäevik: 25. nädala ilm (20.–26.06.2016) (26.06.2016) Prognoos näitab erilist niiskuse koondumist Eesti kohale 26. juunil, kui kohati võib kastepunkti temperatuur tõusta üle 25 °C. Kunagi küsisin magistritöö tarbeks Ilmateenistuselt äärmusnäitajaid erinevate ilmaelementide kohta ja kastepunkti kohta selgus, et kõik usaldusväärsed seni mõõdetud kastepunkti temperatuurid on jäänud alla 25 °C (nt mõõdeti 7.08.2010 kella 13 ja 14 vahel Kihnus maksimaalseks kastepunkti temperatuuriks 24,5 °C). Kas siis võib tulla uus usaldusväärne kastepunkti temperatuuri teadaolev rekord, eks paistab, aga võimalus on küll olemas.  

Ilmapäevik: 24. nädala ilm (13.–19.06.2016) (19.06.2016) Tormine 18. juuni. Päevakorras tulised jaanid (!?) 19. juunil hakkab tugevnema Lõuna-Venemaa kuum antitsüklon, mis muudab ilma kuivemaks ja soojemaks. Samas jääb Eesti kuuma õhumassi äärealadele, nii et 21. juunil võib Ida-Eestis olla suhteliselt suur äikesevõimalus. Ilm on suviselt soe. Vihmaraju Jõgeval. Autori foto

Ilmapäevik: 23. nädala ilm (6.–12.06.2016) (12.06.2016) Tuleb varasematest märksa jahedam ja sajusem nädal. On nii arktilise kui märksa soojemate-niiskemate õhumasside sissetunge.

Ilmapäevik: 22. nädala ilm (30.05.–5.06.2016) (05.06.2016) 5. juunil on Läänemere kohal kõrgrõhkkonna idaserv. Selles kandus Eesti kohale niiskem õhumass, mistõttu pilvisus tihenes ja siin-seal sajab hoovihma, on pisike äikesevõimalus. Arktilises õhumassis püsib õhutemperatuur valdavalt 15 °C madalamal.

Ilmapäevik: 21. nädala ilm (23.–29.05.2016) (29.05.2016) Sademete ja äikese osas on 29.–31. mai endiselt väga segane: Euroopa mudel näitab südasuvise kuumuse saabumist, rohkelt sademeid ja äikest, aga GFS eriti mitte. Paistab, et kindel on ainult see, et läheb tunduvalt soojemaks.

Ilmapäevik: 20. nädala ilm (16.–22.05.2016) (22.05.2016) Oli varasemast jahedam ja sajusem nädal. Ida-Eestis on paiku, kus 15. mai seisuga pole 17 päeva sadanud, sest lõunatsükloni sajud ei ulatunud sinna.    

Ilmapäevik: 19. nädala ilm (9.–15.05.2016) (14.05.2016) Tuleb soe ja päikeseline nädal. Nädala lõpus suureneb lõunatsüklonite mõju: kuumas niiskes õhumassis on oodata sademeid ja äikest.

Ilmapäevik: 18. nädala ilm (08.05.2016) Antitsüklon püsib mõne päeva veel, siis laguneb: asemele tuleb põhjatsüklon, mis viib sooja õhumassi, aga sademeid tõenäoliselt ei anna, seejärel lõunatsüklon, mis toob kuuma ja niiske õhumassi ning võib anda palju sademeid ja äikest.

Ilmapäevik: 17. nädala ilm (28.04.2016) Purtse jõgi 27.04.16 Lüganuse lähedal Foto: Merle Poll

Ilmapäevik: 16. nädala ilm (24.04.2016) Ilmamuutus Hommik oli külm, kuid õhtuks peaks vihm ka Põhja-Eesti kanti saabuma. 24.04.2016.Kuusalu Foto: Jüri Voit .24. aprillil tekkis Kaliningradi lähedal lõunatsüklon. See liigub üle Eesti põhja ja t kaasa tugeva laussaju. Sajab vihma ja lörtsi, aga võib ka lund tulla

Ilmapäevik: 15. nädala ilm (17.04.2016) Foto: Kalmer Saar Soe õhumass asendub külma ja niiske õhumassiga, kus sooja tuleb tõenäoliselt kõikjal alla 10 °C. Sagedased on sajuhood, võib olla äikest.

Ilmapäevik: 14. nädala ilm (09.04.2016) 9. aprillil jäi Eesti rõhkkondade vahele, kus ilm oli muutlik. Päeval arenesid mitmel pool rünksajupilved, mis tõid jääkruupe ja rahet (>0,5 cm läbimõõdus). Seda põhjustas ilmselt madal tropopaus ja sellega seotud dünaamilised tegurid troposfääris. Juhtum on märkimisväärselt sarnane 17. juuliga möödunud aastast – rahepuhang kattus tropopausi miinimumi ja madalrõhulohu / jugavooluga.

Ilmapäevik: 13. nädala ilm (03.04.2016) Virmalised Järvamaal 02.04.2016 Foto: Ain Paloson Eesti kohal on kõrgrõhuhari, aga öösel saabus soe front laussajuga (vihm), kuid õhumass pole eriti soe. Enne pilvisuse tihenemist võis öösel näha eredaid virmalisi.  

Ilmapäevik: 12. nädala ilm (27.03.2016) Selle viimase lume nokime kambaga lihtsalt ära 26.03.2016 Põlvamaal Foto: Evelin Nummert Täna ehk 27. märtsil on esimene nn absoluutne kevadpäev (kevad nii kalendri, ilma kui looduse poolest). Sooja on täna-homme oodata 7-12 kraadi, saartel, kus kohati udune, on kõledam.

Ilmapäevik: 11. nädala ilm (20.03.2016) 20.03.2016 Järvamaa Foto: Ain Paloson Polaarfrondil tekkinud lained ja osatsüklonid kihutavad üle Läänemere kagusse. 21. märtsil saab Eesti ühest sellisest koos lumesajuga osa. Pakaseline õhumass küll soojeneb päev-päevalt, aga jääb ikka talviseks. Selge ilmaga on öösiti mõnel pool -10...-15 °C, kuid päeviti tõuseb 0 °C lähedale, saju ajal on külmem.

Ilmapäevik: 10. nädal (13.03.2016) Hommikune udu ja miinuskraadid lõid talvemeeleolu. 13.03.2016, Raplamaa Foto: Riina Mändel Täna, 13. märtsil jätkus antitsükloni mõjul rahulik ja sademeteta ilm. Alates Loode-Eestist tekkis udu, mis levis pea kõikjale ja tekkis härmatis, ainult saartel ja Kagu-Eestis jäi uduvabaks. Päeval selgines peamiselt Ida-Eestis, mujal oli pilvine või päris pilves, Loode-Eestis udune.

Üheksas, talvisevõitu ilmaga nädal (06.03.2016) Täna, 6. märtsil hakkas ilma määrama Kesk-Euroopast lähenev lõunatsüklon. Kuna rõhuväli on väikesegradiendiline, siis ilm püsis rahulik ja esialgu pilves, kohati udune. Lõunast saabus selgema taevaga ala, mistõttu ilm selgines ja muutus päikeseliseks. Selge taevaga ala liigub üle Eesti lõunast põhja, hiljem läheb uuesti pilve.

8. nädal. Sajune ja suhteliselt talvine nädal (28.02.2016) Foto: Ingrid Tiitre 28. veebruaril jäi Eesti sadulasse (rõhkkondade vaheline väikesegradiendiline baariline väli), samal ajal tugevnes antitsüklonite mõju. Türreeni merele jõudis tohutu lõunatsüklon, mille põhjaserv ulatus Kesk-Euroopani. Sadul  muutis ilma vaikseks, samas enamasti püsis pilves, selgines vaid mõnedes kohtades, nt Tartumaal ja sealt kagu pool.

Seitsmes nädal - kargem, aga siiski mitte päris talvine nädal (21.02.2016) Pühapäev lumesajus 21.02.16 Puhja, Kavilda Foto: Ülle Loog Täna asendus lõunavool läänevooluga, sest Venemaa antitsüklon triivis üha kaugemale itta ja võimaldas läänetsüklonite pääsu Läänemerele. Sellega seoses läks tuulisemaks, kohati tuiskas veidi. Sadas enamasti lund, Lääne-Eesti kohati ka lörtsi ja saartel vihma.

Kuues, soe ja niiske nädal (14.02.2016) Saunapäev 13.02.2016 Tuhala Foto: Ilme Parik 14. veebruaril määrab ilma lõunatsüklon oma lõunalohkudega – need liiguvad Venemaa kuuma ja tugeva antitsükloni lääneservas lõunast põhja.

Ilmapäevik. Viienda nädala ilm (07.02.2016) Jäine 07.02.2016 Türil Foto: Maret Karu 7. veebruaril oli ilm tsükloni soojas sektoris udune, kohati oli vihmahooge ja õhutemperatuur jäi 1...4 °C vahemikku. Järgmistel päevadel määrab ilma sama madalrõhusüsteemi idaserv, kus on soe ja niiske ilm, aeg-ajalt liigub üle maa vihmasadu.

Neljas nädal. Soe, sajune ja tuuline nädal (30.01.2016) Eesti ilma määrab järgneval paaril päeval endiselt Norra mere tsüklon, milles õhumass jahtub (suureneb lörtsi ja märja lume võimalus). Sellega peaks uus tsüklon liituma 2. veebruariks. See toob sooja ja niiske õhumassi koos vihma ja tugeva tuulega. Tekkiv ühistsüklon jääb ilma kujundama samuti mitmeks päevaks ja õhumassi jahtumisel suureneb lörtsi ja lume võimalus.

Kolmas nädal. Talviselt külm ja lumine nädal. (24.01.2016) Täna tõi Läänemerele jõudnud madalrõhulohk lumesaju, kohati on sadu intensiivne, sh ka Tallinnas, sest tugeva frontaalse mõjutuse korral ei määra aluspind ega orograafia kuigi palju. Viimast asjaolu tuleb arvestada ka järgmiste sadude korral. Õhutemperatuur tõusis keskpäevaks kõikjal üle -10 °C, saarte rannikualadel püsis kohati jätkuvalt 0...2 °C.

2. nädal. Parajalt külm ja lumesadude ning tuiskudega nädal (17.01.2016) Haikala Tugev loodetuul tõstis õhutemperatuuri -1 kraadini.15.01.2016.Andineeme Foto: Jüri Voit 17. jaanuaril määras ilma jätkuvalt madalrõhuvöönd, millega liitus lõunatsüklon ja sukelduja loodest. Nende mõjul tihenes pilvisus ja alates Põhja-Eestist hakkas hooti lund sadama.

1. nädal. Märkimisväärsemat sadu on oodata 12. jaanuariks (10.01.2016) Rebane hiirejahil 10.01.16 Puhja Foto: Ülle Loog Tänase ööpäeva jooksul peaks pilvisus tihenema ja hakkama lund sadama, tugeva tuule korral võib olla tuisku. Märkimisväärsemat sadu on oodata 12. jaanuariks, kui tsüklon tuleb Eesti kohale (või väga lähedale).

53. nädala ilm: uus idatsüklon tulekul (03.01.2016) Hommikune meri Foto: Peep Loorits Uus idatsüklon on tulekul. See on suurem ja külmema õhumassiga, mistõttu prognoositakse -25...30 °C – võib selge vaikse ilmaga tulla, aga rannikualadel võib tsükloni lähenedes jälle mereefekt tugevneda. 

Tormipäevik 4.-7. detsember (07.12.2015) Õhtu Haapsalus Foto: Valeri47 Üks torm tuleb, teine läheb. Hoiame neil siin tormipäevikus silma peal + tähtsamad lingid. Ilmateenistus: Eesti hoiatused 7.12. lääne- ja loodetuul sisemaal puhanguti 15-20, rannikul kuni 25, ennelõunal Hiiumaal ja looderannikul kuni 28 m/s. Õhtu poole annab tormituul tasapisi järele..


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam