•  

Ilmateenistuse oktoobrikuu prognoos (03.10.2016 20:31)

Foto: Evelin Nummert

Oktoobri esimesel poolel määrab ilma Skandinaavia kohal püsiv kõrgrõhuala, mida lõuna poolt õõnestavad madalrõhkkonnad. Eesti jääb nende kahe piirialale. Kuu esimesel kolmandikul puhub valdavalt tugev kirde- ja idatuul, edasi pöördub tuul enam lõunakaarde. Vihma sajab harva ja kohati. Õhutemperatuur jääb tavapärasest veidi madalamaks. Oktoobrikuu keskpaiku on oodata korraks loodevoolus saabuvat tsüklonit. Tuul pöördub läänekaarde, hiljem põhja ning lisaks tihedamale vihmasajule võib lühiajaliselt sadada ka veidi lörtsi ja lund.

Pärast 20-dat tugevneb lühiajaliselt uuesti kuivema ilmaga kõrgrõhuala, misjärel jõuab Atlandilt Põhja-Euroopasse madalrõhkkond. Õhuvool pöördub lõunasse ja temperatuur tõuseb. Üksnes Kirde-Eesti võib jääda Põhja-Venemaa kõrgrõhuala meelevalda ja siis sajab kahe rõhuala piiril kuu lõpuveerandis lund.

Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normi lähedane või veidi kõrgem (norm 5,2..8,6°C ). Sademeid on normi piires või veidi vähem (norm 64..87 mm).

Eelmised artiklid:

Ilmateenistuse septembrikuu prognoos (01.09.2016) Foto: Anne Aaspõllu Kuu alguses jääme Lääne-Euroopa kõrgrõhuala ja Atlandilt üle Skandinaavia itta liikuvate madalrõhkkondade piirialale, kus kuivem ja soojem ilm vaheldub madalrõhulohkude poolt transporditud niiskema ja tuulisema ilmaga. Alates 5.-ndast kuupäevast tugevneb Skandinaavia kohal uus kõrgrõhuala ja see jääb pikemalt Eesti ilmale mõju avaldama. Kujunevas loodevoolus võib Eestit riivata jahe õhumass ja 5.-7. septembrini on maapinnal öökülmaoht. Teine öökülmaohtlik periood on kuu keskpaiku.

Ilmateenistuse augustikuu prognoos (02.08.2016) Pilved 01.08.16 Varbla Foto: Kristian Pikner Alanud augustikuule on iseloomulik ebapüsiv ilm. Euroopa põhjaalade kohale jääb tõenäoliselt pikemaks ajaks püsima kõrgetesse õhukihtidesse ulatuv madalrõhuala ja selle serva mööda liiguvad üksteise järel edelast kirdesse madalrõhulohud, tuues kaasa niiskust ja sagedasi sajuhooge ning mõõdukat sooja.

Venemaa ilmateenistus prognoosib sooja augustit (02.08.2016) Venemaa ilmateenistuse temperatuurikaardil on näidatud roosa tooniga keskmisest kõrgemad ja sinisega keskmisest madalamad temperatuurid.

Venemaa ilmateenistuse juulikuu prognoos (04.07.2016) Juuli algus on juba väga sademeterohke olnud, kuid juuni viimasel päeval Venemaa ilmateenistuses koostatud juulikuu prognoos näitab meile keskmisest kuivemat juulit. Sooja prognoositakse keskmisest kuni 1,5 kraadi enam.

Ilmateenistuse juulikuu prognoos (01.07.2016) Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normi piires, kohati sellest veidi kõrgem (norm +16,9..+18,0 °C). Soe kuu algus asendub kiiresti jahedusega, mis võib ülekaalu jääda kuu keskpaigani. Sademeid on normi piires, kohati võib olla oluliselt rohkem (norm 49..83 mm).

Ilmateenistuse juunikuu prognoos (01.06.2016) Foto: Eve Kõrts Juuni esimesed päevad on soojad ja kuivad. 4. juunil jõuab põhja poolt külmem õhumass ja temperatuur langeb märgatavalt. Pärast 5.06. võib 2 cm kõrgusel esineda ka nõrka öökülma. Jahedam periood kestab ligi nädal aega ja seejärel läheb uuesti soojemaks. Mõnel päeval sajab hoovihma, kuid vihm ei tarvitse kõikjale jõuda.

Venemaa ilmateenistuse juunikuu prognoos (31.05.2016) Venemaa ilmateenistus prognoosib juunikuuks Eestisse keskmisest kõrgemat temperatuuri. sademeid tuleb normikohaselt. Terve Eesti keskmine õhutemperatuur juunis aastatel 1981-2010 oli +14,4 °C. Venemaa ilmateenistus võtab keskmise aluseks varasema kliimaperioodi aastatel 1961-1990, siis oli keskmine temperatuur üsna sarnane, +14,7 °C.

Venemaa ja USA ilmateenistuste maikuu prognoos (03.05.2016) Venamaa ilmateenistuse  prognoosi kohaselt tuleb meil maikuu keskmisest õige pisut (+0,5 °) soojem ja põhjapoolsemas Eestis ka sajusem. USA ilmateenistuse prognoosikaartidel Eesti kohal värvid puuduvad - see tähendab, et oodata on kas normikohaseid temperatuure või siis andmed puuduvad.

Terve mai tuleb soe (02.05.2016) Foto: Elviira Vehh Maikuu esimene pool tuleb tavapärasest soojem. Läänemere ümbruses tugevneb kõrgrõhuala ja jääb väheliikuvaks ning hoiab ilma enamasti sajuta.  Üksnes pärastlõunal on üksikud vihmahood võimalikud. Päev-päevalt õhumass maheneb  ja temperatuurifoon tõuseb. Pärast 5.maid saame lõunakaarest sooja lisaks ja päevane temperatuur tõuseb sisemaal üle 20°C. Keskmisest märksa kõrgem temperatuurifoon võib püsida kuu keskpaigani.

Aprill tuleb muutliku ilmaga (01.04.2016) Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normilähedane või sellest kõrgem (norm 3,7..5,9°C). Lühiajalisi  külmalaineid on oodata igas dekaadis. Sademeid on normi piires, kohati normist vähem (norm 25..37 mm).

Aprillikuu prognoos USA ja Venemaa ilmateenistustelt (01.04.2016) USA ilmateenistuse NOAA atmosfääri dünaamika mudelil on Eesti kohal normist kuni kaks kraadi kõrgemad temperatuurid, Venemaa ilmateenistuse temperatuurikaart näitab pikaajalisest keskmisest vaid pool kraadi kõrgemaid temperatuure.

Ilmateenistuse märtsikuu prognoos (01.03.2016) Udune märtsikuu esimene hommik Jäneda. 01.03.2016 Foto: Ain Paloson Märtsikuu ilm tuleb muutlik. Kuu algab külm kuiva kõrgrõhkkonna ilmaga. Edaspidi jääme madalrõhualade servaalale. Õhutemperatuur on öösiti 0°C veidi madalamal, päeval tõuseb veidi kõrgemale. Vahete-vahel sajab, kuid saju hulk on enamasti väike.

USA ilmateenistus prognoosib meile keskmisest soojemat, Venemaa ilmateenistus aga tavapärast märtsikuud (01.03.2016) USA ilmateenistuse NOAA atmosfääri dünaamika mudelil on Eesti kohal normist kuni kaks kraadi kõrgemad temperatuurid,.Venemaa ilmateenistuse temperatuurikaart näitab aga keskmisi temperatuure, sademetekaart normist suuremaid sademeid.

Mõõdukat ja veidi pikemat külmalainet on oodata alles kuu viimasel kolmandikul (01.02.2016) Jalutaja lumel 01.02.16 Turba, Harjumaa Foto: Ülle Kütsen Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normist kõrgem (norm -6,0..-1,8°C ). Sademeid on normi piires, kohati sellest rohkem (norm 26..43 mm). Mõõdukat ja veidi pikemat külmalainet on oodata üksnes kuu viimasel kolmandikul.

USA ja Venemaa ilmateenistused prognoosivad meile sooja veebruari (01.02.2016) USA ilmateenistuse NOAA atmosfääri dünaamika mudel näitab veebruariks Eesti kohale lausa 4..5 kraadi kõrgemat temperatuuri. Venemaa ilmateenistus pakub, et veebruar võib meil 1,5 kraadi soojem tulla.

Veebruar võib tulla soe (20.01.2016) Pakaselised ilmad võivad olla varsti möödas ja juba järgmisest nädalast on oodata pehmemat ilma, vahendab Soome MTV uudiste meteoroloog Aleksi Jokela Euroopa keskpika ennustuskeskuse ECMWF prognoosi. Ka USA ilmateenistuse NOAA mudel näitab sooja veebruari.

Jaanuarikuu prognoos: sulailma on oodata kuu viimases kolmandikus (04.01.2016) Esimene lumi 3 jaanuar 2016 Tallinnas Foto: Reet Kitus Eesti jääb Briti saartel baseeruva madalrõhuala ja Põhja-Venemaal oleva väga jõulise kõrgrõhuala piirialale, mis takistab tsüklonite aktiivset liikumist itta ja annab võimaluse Venemaa sisealadelt meile väga külma kontinentaalne õhumassi sissetungiks.

USA ja Venemaa ilmateenistuste jaanuarikuu prognoos (31.12.2015) USA ilmateenistuse NOAA atmosfääri dünaamika mudel näitab aasta esimeseks kuuks Eesti kohale  1...3 kraadi kõrgemat temperatuuri. Venemaa ilmateenistus prognoosib normikohast või vaid pool kraadi soojemat jaanuari.  

Talviseks võib minna detsembri lõpus (01.12.2015) Kuu teisel poolel tsüklonite aktiivsus väheneb. Temperatuurifoon järk-järgult langeb. Kuu viimasel kolmandikul võib külmas arktilises õhumassis Põhja-Venemaa ja seejärel ka Skandinaavia kohal tugevneda kõrgrõhuala. Kui see laieneb servaga Eesti kohale, siis muutub meie ilm talviseks.

USA ja Venemaa ilmateenistuste detsembrikuu prognoos (01.12.2015) USA ilmateenistuse mudelprognoos näitab meile detsembriks keskmisest 2... 3 kraadi soojemat ilma, Venemaa ilmateenistuse prognoos aga 1...1,5 kraadi soojemat.

November tuleb keskmisest soojem, sademeid on normi piires (03.11.2015) Sügise näoga majad Tartus 2. november 2015 Foto: Jaana Ratas Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normist kõrgem ( norm -0,3..4,0°C). Sademeid on normi piires (norm 51..79 mm).

USA ja Venemaa ilmateenistused prognoosivad keskmisest soojemat novembrit (02.11.2015) Nii USA kui Venemaa ilmateenistus prognoosivad Eestisse keskmisest 1...2 kraadi soojemat novembrit, Venemaa ennustuse kohaselt tuleb november normist sajusem, USA pakub aga tavalisest kuivemat novembrit.

Oktoober tuleb üsna keskmine, külm õhumass saabub kuu esimesel kolmandikul (02.10.2015) Foto: Koidula Kliimann Oktoobri keskmine õhutemperatuur tuleb normi piires või veidi kõrgem ( norm 5,2..8,6°C). Sademeid on normi piires või veidi vähem (norm 64..87 mm).

Venemaa ja USA prognoosivad soojapoolset oktoobrit (30.09.2015) Nii USA ilmateenistuse ilmamudel kui ka Venemaa ilmateenistus prognoosivad meile keskmisest poole kuni ühe kraadi võrra soojemat oktoobrit.

USA ilmamudel näitab keskmisest külmemat, Venemaa prognoos aga soojemat septembrit (02.09.2015) USA ilmateenistuse NOAA  ilmamudel on arvestanud septembrikuu Eestis keskmisest pool kraadi külmemaks, Venemaa ilmateenistus aga kuni kraadi võrra soojemaks.

Septembris tuleb soojemaid ja külmemaid päevi, kokkuvõttes täitsa tavaline (01.09.2015) Foto: Leili Valdmets Kuu esimesel nädalal on ülekaalus madalrõhkkonna mõju. Aeg-ajalt sajab vihma. Valdavad on lõunakaare tuuled ja ilm on mõõdukalt soe.

Augustist tõotab tulla suvekuu (04.08.2015) Foto: Peep Loorits Augustikuu keskmine õhutemperatuur on normi piires või veidi kõrgem (norm 15,4..17,5°C). Sademeid on normi piires, või vähem (norm 68..103 mm).

Kas augustis tuleb kauaoodatud suvi? (30.07.2015) Ilmaprognoosid annavad lootust, et järgmise nädala keskpaigas jõuab meieni soojemat õhku ja temperatuurid tõusevad normilähedaseks. Soojalainet on küll oodatud juba pikemat aega, kuid kindlat lubadust palavate päevade tulekuks ei paista kusagilt.

USA ja Venemaa ilmateenistuste prognoosid juulikuu keskmiste temperatuuride osas ei kattu (03.07.2015) Kui USA Ilmateenistuse andmetel võib juuli keskmine temperatuur tulla ligi kraad tavapärasest jahedam, siis Vene Ilmateenistus pakub soojemat ilma.

Juuli tuleb üsna tavapärane (03.07.2015) Foto: Koidula Kliimann. Juuli kesmine temperatuur peaks jääma normi piiridesse, soojad ja jahedad ilmad aga vahelduvad ning väga pikka sooja perioodi ei ole loota. Vihmadest on ülekaalus hoovihmad.

Juuni tuleb tuuline ja kohati normist jahedam (01.06.2015) Foto 2014. aasta juunist: Ingrid Tiitre Juunikuu keskmine õhutemperatuur tuleb valdavalt normilähedane (norm 13,0..15,6°C ). Kuid pole välistatud, et kohati jääb ilm tavapärasest jahedamaks. Sademeid on normi piires või vähem (norm 33..67 mm). Sageli on tuuline.

USA ja Venemaa ilmateenistused prognoosivad tavapärast juunikuud (01.06.2015) Venemaa ilmateenistuse prognoosi järgi otsustades tuleb juuni normilähedaste temperatuuridega ja ka sademeid on keskmiselt. USA ilmateenistuse temperatuurikaardil on Eesti valget värvi - sellest saab järeldada, et kas andmeid pole keskmiste arvutamiseks piisavalt või siis tulebki keskmine juuni.

Venemaa ilmateenistus prognoosib normikohast ja USA ilmateenistus keskmisest jahedamat maikuud (05.05.2015) Venemaa ilmateenistus prognoosib Eestisse maikuuks keskmist või sellest umbes pool kraadi kõrgemaid temperatuure, USA ilmateenistus NOAA aga keskmisest üks kuni kaks kraadi jahedamat lehekuud. Sademeid prognoosivad mõlemad  normikohaselt.

Mai teine pool võib tulla ilma öökülmadeta (05.05.2015) Foto: Leili Valdmets Maikuu keskmine õhutemperatuur tuleb normist veidi kõrgem (norm 8,7..11,9°C). Kuu esimesel poolel esineb veel üksikutel öödel kohati nõrka külma, mai teisel poolel 80% tõenäosusega öine õhutemperatuur enam alla 0°C ei lange. Päevad on mõõdukalt soojad, vaid mõnel päeval on oodata üle 20 kraadist sooja.

Aprilli teine pool tuleb soojem (01.04.2015) Foto: Eve Kõrts Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normist kõrgem (norm 3,7…5,9°C)., jahedam on aprilli esimesel poolel, kuu teine pool tuleb soojem. Sademeid on normi piires (norm 25..37 mm).

Hoolimata jahedast algusest võib aprill kokkuvõttes päris soe tulla (01.04.2015) USA ilmateenistuse arvutuste järgi on aprillis oodata keskmisest kuni kaks kraadi rohkem sooja, Eesti lõunaosas võib tulla keskmisest veidi enam sademeid. Venemaa ilmateenistuses prognoositi veel nädal aega tagasi meile normikohaste temperatuuridega ja keskmisest sajusemat jürikuud. Eile avaldatud aprilli prognoos lubab aga keskmisest õige pisut kõrgemaid temperatuure ja normist vähem sademeid.

Märts toob lühiajalisi külmalaineid ning kiirelt muutuvat, tavapärasest soojemat ilma (02.03.2015) Märtsikuu ilmaprognoos Ilmateenistuselt.

Märts on arvutatud keskmisest soojemaks (02.03.2015) USA ilmateenistuse NOAA superarvutid on märtsi Eestis arvutanud keskmisest 3...4 kraadi soojemaks. Venemaa ilmateenistus on tagasihoidlikum ja nende andmetel on siin oodata keskmisest kraadi võrra soojemat märtsikuud.

Veebruari viimases kolmandikus võib külmaks minna (03.02.2015) Foto: Kalmer Saar Veebruarikuu tervikuna kujuneb tõenäoliselt keskmisest (norm -6,0…-1,8°C) soojemaks. Kui kuu viimases kolmandikus saabuvate külmalainetega tungib arktiline külm jõuliselt Läänemere äärde, siis võib mõnel pool kuu keskmine õhutemperatuur ka normilähedaseks kujuneda.

Ka veebruar võib keskmisest soojem tulla (02.02.2015) USA ilmateenistus NOAA prognoosib veebruariks meile keskmisest 2...3 kraadi soojemat ilma, Venemaa ilmateenistus on arvutanud aga sooja keskmisest rohkem vaid 0,5 kraadi.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam